Gölge ve Sentez Burç nasıl hesaplanır?

Kişiler doğum anında, gökyüzündeki gezegenlerin dizilimleriyle bazı etkilere maruz kalırlar. Bu etkilerin açılımları burçlar ve gezegenlerle simgelenmiştir.

Burçların içeriğini oluşturan Elementlerin (Ateş, Toprak, Hava ve Su) sıcak, soğuk, nemli, kuru doğaların çeşitli oluşumlarıyla ortaya çıkar. 

image069

 

Bildiğimiz gibi sadece Güneş burcumuz yoktur. Bir doğum anı haritasında ana temalar; Yükselen yani ASC, Tepe Noktası yani MC, Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Pluto ve Ay Düğümleridir. Her biri bir burç içindedir. Dolayısıyla bir elementi temsil eder.

Biliriz ki, insanlar 12 burç ve 12 farklı karakterden oluşmamıştır. Gezegenlerinizin ağırlıklı hangi elementlerde bulunduğunu hesaplarsanız, sizi diğer burçdaşlarınızdan ayıran ana faktörlerden birini saptamış olursun.

Siz de en fazla yoğunluk taşıyan elementlerin ifade ettiği burç ‘sentez burç’, en az yoğunluk taşıyan elementlerin ifade ettiği burç ‘gölge burç’ tur.

Bunu hesaplamak doğum haritanız varsa çok basittir. Aşağıdaki tablodan hangi gezegene ne kadar puan vereceğinizi saptayıp basit bir hesap yapabilirsiniz.

image071

Kişinin doğum datalarına göre, gezegenlerin bulunduğu burç hangi element ve nitelikteyse taşıdığı değeri verirsiniz.

Örneğin kişinin gezegen bilgileri şöyle olsun:

OrnekYükselen (ASC) Balık

Tepe Noktası (MC) Yay

Güneş Yengeç

Ay Başak

Merkür İkizler

Venüs Yengeç

Mars Başak

Jüpiter Oğlak

Satürn Başak

Karakter tahlili hesaplamasına, jenerasyon gezegenin olan Uranüs, Neptün, Pluton ve Ay Düğümlerine puan verilmez.

Bunları tabloda burçlarına göre yerleştirirken, her gezegene ait puanı verelim; 

Tablonun satır ve sütun toplamı her zaman 15’ü vermelidir. 

En fazla puanı element olarak Su, Nitelik olarak Değişken aldı. Su ve Değişken özellik taşıyan burç Balık olduğu için kişinin sentez burcu Balık ’tır.

En az puanı iki element Ateş ve Hava, Nitelik olarak Sabit aldı. Ateş ve Sabit özelliklerini Aslan burcu, Hava ve Sabit özelliklerini Kova burcu taşır. Kişinin gölge burcu Aslan ve Kova olarak 2 tane sayılabilir. Ama diğer gezegenlere de göz atarsak Aslan burcunda daha az yerleşim olduğu için (sadece Kuzey Ay Düğümü var) gölge burç Aslan'dır diyebiliriz.