Astroloji nasıl çalışır?

Astroloji göksel cisimlerin dünyaya göre hareketlerini inceler, bu hareketler esnasında dünyada ya da kişide gelişen olaylar arasında anlamlı bağlantılar kurar, bir çeşit istatistik oluşturur.

Güneş, Ay ve diğer gezegenler ilk etapta ilgi alanına girer. Astroidler gibi diğer gök cisimleri ya da dünyanın hareket düzlemlerinden oluşan Ay Düğümleri gibi başka verileri de uygulamalarına katar.

İnsanlık tarihinin başlangıcından beri gökyüzü ve hareketleri insanların dikkatini çekmiş, adeta büyük bir sistemin dişlilerinden biri olarak değerlendirilmiştir. Güneş’in hareketleri gözlemlenmiş, başta gün, sonrasında mevsimler ve yıllar arasındaki geçişler kaydedilmiştir. Ay’ın hareketleri günü tamamlamanın yanı sıra, aylık periyotları da belirlemede kullanılmıştır. Göksel hareketlere bağlı bu zaman kavramı saniyeden, yüzyıllara kadar tüm devinimleri oluşturmuş, dünyamız için en önemli koordinat sistemini kurmuştur.

Biliriz ki, her ne kadar göksel hareketler sonucu doğan devinimleri açıklayamasak da dünyanın kendisi de bu sistem içinde yer alır. Yani ‘niye Güneş doğar, batar?’ ve aynı noktaya gelmesine ‘niye bir yıl’ deriz, bunu bilemeyiz. Ama doğanın her yılbaşı zamanı, yani baharla birlikte, Güneş Koç burcuna girdiğinde, doğa bu sesi duyar ve çiçekler açar, canlılar üremeye başlar. Bu muhteşem bir sistemin işaretidir.

Astroloji gelişen göksel hareketlerle, yersel eşleşimleri anlatır. Astroloji Güneş’in bir yıl boyunca gittiği yörünge düzlemi olan ekliptiği genişleterek, Zodyak yani Burçlar Kuşağı üzerindeki hareketleri değerlendirir. Aynı zamanda Burçlar kuşağı dışındaki Sabit Yıldızları da değerlendirebilir.