Başak

image105

Tarihi: 24 Ağustos - 22 Eylül

Yönetici gezegeni: Merkür

Sloganı: Hizmet ederim.

Vücutta karşı geldiği bölge: Bağırsaklar

Başak İnsanı: Her zaman yararlı olmak için çırpınıp durur. Bir anının bile ziyan olmamasına özen gösterir. Kendisi dursa bile, zihni durmaz, sürekli fikir üretir. Ama bunları uygulamak için her işin ucundan tutar, mütevazi bir şekilde çalışmaktan hoşlanır. Detaylara eğildikçe daha memnun olur. bir çok karışık konuyu, detayları çok iyi analiz eder. Bunları düzenlemenin kestirme, pratik, ekonomik yollarını kendine ait yöntemlerle keşfeder. Bunları uygulayarak başkalarının hizmetine sunmak için oldukça aceleci ve heveslidir.

Başak Ünlüleri: Gülben Ergen, Tuğçe Kazaz, Fatih Terim, Uğur Yücel

Olumlu özellikleri: Yardımcı, hizmet bilir, çalışkan, detaycı, pratik, alçakgönüllü, mükemmeliyetçi, ince düşünceli, zekidir.

Olumsuz özellikleri: Endişeli, eleştirici, duygusuz, köle ruhlu, fazla gerçekçi, aşırı tertipli, titizlik hastası, huzursuz, irdeleyicidir.

En uyumlu olduğu burçlar: Boğa ve Oğlak

En zorlandığı burçlar: İkizler, Yay ve Balık

Evlere göre etkileri:

1. Ev Başak’sa: Detaycı, düzenli, tertipli, çalışkan özellikleri ilk başta hemen göze çarpar. Temel motivasyonu çalışmak, üretmek, faydalı olmaktır. O yüzden her şeyin pratik, kolay bir yolunu bilir ve hemen yapar. En küçücük bir ayrıntıya bile takılıp, mükemmel olana kadar üzerinde çalışır.

2. Ev Başak’sa: Çalışmadan para kazanılmayacağı bilinci oldukça gelişmiştir. Sonuna kadar emek verip, titiz bir çalışmayla ancak hak edeceğini, alacağını bilir. O yüzden sahip olduğunu değerlere, paraya da aynı titizlikle yaklaşarak, iyi hesap kitap yapar. Bütçesini düzenlemek güven verir.

3. Ev Başak’sa: Yakın çevresiyle ilişkileri çok gelişmiştir. Her türlü faydalı, yararlı bilgiye karşı duyarlıdır. Öğrendiğini etrafına uygulamalı şekilde aktarır. Kardeşler, komşular arasında becerikliliğiyle tanınır. Kısa ama verimli seyahatler yapmayı sever. Etrafına yarar saçarlar.

4. Ev Başak’sa: Çalışkan, titiz özelliğini aileden almışlardır. Evlerinde hijyene, temizliğe fazlasıyla özen gösterir. En ufak bir düzensizliğe, dağınıklığa karşı duyarlıdır. Kendisini yorma pahasına durmadan çalışabilir. Verimli, duyarlı, titiz davranarak çevreye ve doğaya karşı duyarlılık gösterir.

5. Ev Başak’sa: Mutlu olmak, hayattan zevk almak için daha çalışmak, üretmek durumunda olduğuna inanır. Çalıştıkça da daha sevinir. Pratik yollar bulmak, daha yarar sağlayan yaratıcı fikirler geliştirmek neşe verir. Detay gerektiren sanatsal çalışmalarla kendisini ifade edebilir.

6. Ev Başak’sa: Günlük işlerde, rutin çalışmalarda oldukça uzmandır. Bir şeyin faydasını, etkisini, verimliliğini artırmak için neler yapılması gerektiğini iyi bilir. Sağlık ve hizmet alanlarında çözüme odaklı çalışmalardan yorulmaz. İnsanlara fayda sağlamakta üstüne yoktur.

7. Ev Başak’sa: Eşine ve ilişkisine bakış açısı fayda, zarar denklemi üzerine kurulduğundan zaman zaman eleştirisel davranır. Ama her zaman yararlı olmak için hareket eder. Mantık ve çabayla ilişkisindeki pürüzleri düzeltir. En çok eşi için çalışmaktan hoşlanır. Ortaklaşa işlerde detayları planlayan taraftır.

8. Ev Başak’sa: Gizemli, karanlık hatta başka insanları ürküten konular üzerinde çalışmaktan korkmaz. Adeta dedektif gibi ipuçlarını toplayıp, kendince analiz edip detaydan bütünü görmeye çalışır. Bu özelliğini başkalarının kaynaklarını yönlendirmek konusunda da kullanabilir. Finans alanında iyi analizler yapar.

9. Ev Başak’sa: Öğrenmek, gelişmek, deneyim kazanmak için çaba gösterir. Kendini geliştirmek için devam ettirdiği detaylı çalışmalar, akademik alanda başarı olmasını sağlar. Analiz gücüyle farklı felsefeler geliştirir. Başarıya, çalışmaya önem verdiği için sonuca ulaşana kadar hevesi bitmez.

10. Ev Başak’sa: İşinde, mesleğinde yararlı, faydalı olma temaları ön plana çıkar. Analiz, gözlem, dikkat ve raporlama gerektiren işler onun için idealdir. Muhasebe, müfettişlik, teknisyenlik, araştırmacılık uygun mesleklerdir. Bunların dışındaki işlerde de mutlaka uzmanlık ve detay gerektiren konular ağırlık kazanır.

11. Ev Başak’sa: Sosyal alanda insanların çıkarı için çalışmaktan hoşlanır. Dernek, vakıf ya da cemiyetler içinde hizmet etmekten, toplu bir amaç için detaylı çalışmaktan yorulmaz. Arkadaşlar arasında pratikliği, becerikliliği ile ön plana çıkar. Hünerleri sayesinde organizasyonları düzenler, yönlendirir.

12. Ev Başak’sa: Çalışmaktan, detaylara uğraşmaktan pek hoşlanmaz. Konsantre olma güçlüğü çekebilir. Yaptığı çalışmaları, uğraşları, yardımları çok göstermek istemez, geri planda tutar. Aslında detaylar çok takıldığı için içsel anlamda çatışmalar yaşar. Eleştiriden çekindiği için analiz gücünü göstermek istemez.