Kova

image115

Tarihi: 21 Ocak–18 Şubat

Yönetici gezegeni: Satürn

Sloganı: Biliyorum.

Vücutta karşı geldiği bölge: Ayak bilekleri, kan dolaşımı

Kova İnsanı: Her şeye farklı bir gözle bakar, niye olmasın diye sorgulayar, değiştirmek için elinden geleni yapar. Bunları yaparken de diğer insanlardan farklı olması, sürüden ayrılması onu korkutmaz, tersine motive eder. Herkesin baktığı yöne değil, tersine bakıp, başkalarını da kışkırtmak, o yöne baktırmak ister. Böylece toplum içinde ama bireysel farklılıkla davranma ihtiyacını karşılar. Bazen sadece farklı olmak için marjinal şeyler de yapabilir. Ama onu en mutlu eden şey tersine yüzmek, kırılmayacakmış bile gelen kalıpları kırmaktır.

Kova Ünlüleri: Ajda Pekkan, Candan Erçetin, Mehmet Ali Erbil, Cenk Eren

Olumlu özellikleri: Orijinal, zeka sahibi, bireysel, bağımsız, akılcı, objektif, bilimsel, kararlı, arkadaş canlısıdır.

Olumsuz özellikleri: Sert, huzursuz, asi, fanatik, inatçı, ben bilirimci, ukala, soğuk, mesafeli, ani, marjinaldir.

En uyumlu olduğu burçlar: İkizler ve Terazi.

En zorlandığı burçlar: Boğa, Aslan ve Akrep.

Evlere göre etkileri:

1. Ev Kova’ysa: Farklılığını, değişikliğini ortaya koymaktan çekinmez. Kimsenin ne düşündüğünü önemsemeyen, özgür yanını sergilemekten çekinmez. İlginç, değişik fikirleriyle başkalarının dikkatini üzerine çeker. Orijinal buluşları vardır. Beklenmedik hareketleri, çıkışları sergiler.

2. Ev Kova’ysa: Maddi konulardaki çözümleri herkesten farklıdır. Kıymet verme, değerlendirme anlayışı da farklı olduğu için başkalarına benzemeyen yatırımlarda bulunabilir. Para kazanma ve kullanma şekli değişiktir. Teknolojik, yenilikçi şeylere olmadık harcamalar yapabilir.

3. Ev Kova’ysa: Kardeşleri, akranları yakınlarıyla ilişkileri özgürlük temasına dayalıdır. Sıkıntıya ve sınırlanmaya gelemez. Aksi takdirde isyan eder, keskin sözlerle yaralayıcı olabilir. Farklı şeyleri öğrenmek için heveslidir. Zihinsel uğraşlar, bilgi almak, öğrenmek özel önem taşır. Farklı fikirler üreterek, icatlarda bulunur.

4. Ev Kova’ysa: Özgürlük arayışları ailelerinden gelmektedir. Ebeveynlerinin özgürlükçü, eşitlikçe, insancıl yaklaşımları sayesinde kendi evlerinde de hürriyet ön plandadır. Sürekli aynı şeye bağlı kalmaktan, monotonluktan hoşlanmaz. Özgür ruhuyla koca dünyayı küçük evi kabul eder.

5. Ev Kova’ysa: Kendini ifade etmek, yaratıcılığı ortaya koymak, hayattan zevk almak için farklı, özgürlükçe davranır. Spor, hobi gibi alanlarda da başkalarının yapmadığı uğraşlarla ilgilenir. Çocuklarına bakış açısı hümanist ve eşitlikçidir. Özgürlük adına her türlü riski göze alabilirler.

6. Ev Kova’ysa: Çalışma koşulları, ofisleri herkesinden farklıdır. Daha değişik işlerde, daha orijinal detaylarla uğraşmaktan, bunları servis etmekten zevk alır Hizmet, sağlık, verimlilik konularında yenilikçi, değişik hareketler gösterir. Astları, çalışanlarıyla ilişkisi fikir ve bilgi trafiğine açıktır.

7. Ev Kova’ysa: İlişkilere bakış açısı herkesten farklıdır. Özgür, entelektüel, bağımsız ilişkilerden hoşlanır. Evliliğe de bakış açısı arkadaşça, dostça beraberliktir. Başkalarına marjinal gelene ilişkileri yaşamaktan çekinmez. İlişki içinde sınırlandıkça da başkaldıran, isyan eden tarafını sergilemekten kaçınmaz.

8. Ev Kova’ysa: Karşı cinselle kurduğu özel ilişkide sınır tanımaz, uçuk, farklı yönünü sergilemekten, kendine riske atmaktan çekinmez. Korkusuzca üstü kapalı duran gerçekleri kovalamaya kalkışır. Parasal alanda, başkalarından gelen miras, prim, sigorta gibi kazanımları değerlendirme konusunda farklı davranır.

9. Ev Kova’ysa: Bilgi almak, öğrenmek için oldukça heveslidir. Aldığı bilgilerin içinde kendini geliştirmek için ipuçları olduğunu düşünür. Bu bilgileri bir felsefe çevresinde değerlendirir. Ancak bilinenden farklı ve özgün tarzda düşünür. Farklı, teknolojik, zihinsel şeylere ilgi duyar.

10. Ev Kova’ysa: Özgürlük isteğini, başkaldıran, hür yanını toplum önünde sergilemekten çekinmez. Yaptığı işler de farklılıklar taşıyabilir. Tüm teknolojik işlerde başarılı olur. Cinsiyet, ırk ve kültür farkı ayırt etmeksizin çeşitli işlerde görev alır. Hayat hedefleri kendi bireyselliksini ortaya koymaktır.

11. Ev Kova’ysa: Arkadaş canlısı, devrimci, yenilikçi, hümanist özelliksini ekip çalışmalarında ortaya koyar. Gruplar içinde insanları etkileyen çekip, sürükleyen yapısını kolaylıkla ortaya koyar. Yenilik, özgürlük arayışını insanlara yardımcı olmak ilkesiyle sosyal ortamlarda sergiler.

12. Ev Kova’ysa: İçinde fırtınalar kopsa da, itiraz eden, başkaldıran yönünü saklamak ister. Yenilikçi yanını kullanmaktan kaçınır. Ancak toplumsal, herkesi ilgilendiren olaylarda fedakârlık göstererek ezberleri kırmaya çalışır. Marjinal yanını çok göstermek istemez.