Oğlak

image113

Tarihi: 22 Aralık–20 Ocak

Yönetici gezegeni: Satürn

Sloganı: Kullanıyorum.

Vücutta karşı geldiği bölge: Kemikler, deri, dizler ve dişler, kalsiyum biriken yerler.

Oğlak İnsanı: Hedefine, amacına, ona verilen göreve sıkı sıkıya bağlıdır. Yolundan dönmez. Aylar, yıllar geçse, her türlü zorluğu yaşasa, yalnız kalsa bile aklına koyduğu şeyi bir şekilde yapar. Bir fikri en temelden yapılandırıp, zaman içerisinde projelendirmeye, sonra da inşa etmeye bayılır. Bu dünyaya önemli eserler, kalıcı ürünler, sağlam işler bırakmak ister. Bunu hayat hedefi olarak belirlediğinden vazgeçmesi, geri dönmesi mümkün değildir. Düşüncelerini, ete, kemiğe büründürüp, kullanmak, yapmak için sonuna kadar çalışır, yorulmaz.

Oğlak Ünlüleri: Demet Akbağ, Pelin Batu, Ali Kırca, Mustafa Sandal.

Olumlu özellikleri: Planlı, yöntemli, maddenin değerini bilen, kararlı, zorluklara dayanıklı, hedeften şaşmazdır.

Olumsuz özellikleri: Duygusuz, aşırı materyalist, açgözlü, yalnız, kötümser, hırslı, diktatör, katı, disiplinlidir.

En uyumlu olduğu burçlar: Boğa ve Başak.

En zorlandığı burçlar: Koç, Yengeç ve Terazi.

Evlere göre etkileri:

1. Ev Oğlak’sa: Sorumluluk sahibi, ayakları yer basan, hedefleri için taviz vermeyen kararlı yanları ilk etapta belirgin olarak ortaya çıkar. Öncülük edip, görev almak için girişken davranır. Yarım bıraktıkları iş yoktur. Ne kadar uzun sürerse sürsün hedefe kilitlenir ve başarılı olur.

2. Ev Oğlak’sa: Kazanımlarını, paralarını değerlendirmek için oldukça tutumlu ve planlı davranır. Uzun vadeli işlerden kazandıklarını yine uzun vadede getirisi olan şeylere yatırır. Parasal sıkıntıya düşmekten endişe ettikleri için hesaplı davranır. Kazançlarını hedeflerine uygun harcarlar.

3. Ev Oğlak’sa: Kendini anlatmak, ifade etmek konusunda zorluklar yaşar. Komşular ve yakın çevresiyle ilişkisi de soğuk ama mantıklıdır. Gelenekçi bir şekilde ilişkisini sürdürür. Saygı duyar ve duyulmasını da ister. Bazı katı kurallar sebebiyle mesafeli davransa da uzun yıllara dayanan ilişkiler sürdürür.

4. Ev Oğlak’sa: Aile geleneği, atalara saygı ön plandadır. Ebeveynler, anne, babanın yeri, gelenekler hürmete değer şekilde korunmalıdır. Evlerinde de oldukça şekilci, disiplinli davranarak endişelerinden arınır. Büyüğünü, küçüğünü bilir, saygı kurallarına göre davranır.

5. Ev Oğlak’sa: Bazı kurallar ve kalıplar içinde, geleneksel bir bakış açısıyla hayattan zevk alır. Başkaları için soğuk, mesafeli gibi gelen konulardan, disiplinden hoşlanır. Çocuklarla ilişkisi de bazı sınırlar içinde olabilir. Aşk hayatında endişelenebilir, karamsar davranabilir. Ama hedefine varmakta üstüne yoktur.

6. Ev Oğlak’sa: Gündelik işler, rutin çalışmalardan oldukça sıkılır. Detay gerektiren işleri zorlansa da sonuna kadar götürür. Hizmet içeren konularda bazı değişmez kuralları vardır. Gereken saygıya ve özene özel önem verir. Yararlı, verimli olmak için kendini disipline eder.

7. Ev Oğlak’sa: Karşısındaki kişilerin geleneksel, mesafeli tavırları can sıkıcı gelse de saygı da kusur etmez. Uzun süreli, geleneksel ilişkilerden yanadır. Eşine, ilişkisine bakış açısıyla toplumdan onay almak ister. Ortaklaşa işlerde sınırları iyi gözetir, gerçekçi davranır.

8. Ev Oğlak’sa: Başkalarından dolaylı gelen miras, prim, sigorta gibi kazançlar konusunda karamsardır. Borç alacak konularında endişeye kapılabilir. O yüzden ne borç almak, ne de vermek ister. Ancak eşinden ya da ortaklıktan gelen gelirler üzerinde disiplinli, uzun süren yatırımlarla kazancı yakalar.

9. Ev Oğlak’sa: Kendini geliştirmek konusunda oldukça geleneksel düşünen, kalıpların dışına çıkmak istemeyen bir yapısı vardır. Kolay kolay alışkanlıklarından vazgeçmez. Değişmek, büyümek için hedeflere ve zamana ihtiyaç duyar. Mantığına, kurallara uyan şeylere iyimser davranır.

10. Ev Oğlak’sa: İşi, mesleği için koyduğu hedeflere er, geç varır. Geri dönüp, vazgeçtiği iş olmaz. Bütün güçlüklerin altından kalkarak, zirveye varır. Yalnız başına kalsa da zirvenin keyfini çıkarır. Hayatının kurallarından vazgeçmez. Toplum tarafından disiplinli, kararlı yapısı takdir görür.

11. Ev Oğlak’sa: Arkadaşları, dostları bir ömür boyu yanında yer alacak, geleneksel olarak destekleyecek özelliktedir. Onları da disipline eder, hedeflerine yönlendirir. Dernek, grup gibi sosyal çevrelerde alınan kararları sonuna kadar götürür. Gelecek günleri inşa etmeyi amaçlar ve bunu başarır. Karamsar davranarak daha gerçekçi adımlar atmaya çalışır.

12. Ev Oğlak’sa: Sorumluluklardan korkar, disipline olmaktan çekinir. Sınırlandırılmaktan tedirgin olur, endişesini gizleme ihtiyacı duyar. Kararlı davranmakta zorlandığı için hedefler koymaktan kaçar. Korkuları, endişesini kendi içinde daha zorlu olarak yaşar. Kırılmaktan çekinir.