Yengeç

image101

Tarihi: 22 Haziran–22 Temmuz

Yönetici gezegeni: Ay

Sloganı: Hissederim.

Vücutta karşı geldiği bölge: Göğüsler, yemek borusu, mide

Yengeç İnsanı: Dışardan bakıldığında sert görünen, ancak çok çabuk kırılan, sübjektif yapıdadır. Savunmacı, korumacı davranışları maske olarak kullanır, duygusallığını saklamaya çalışır. Oldukça gelenekçi, konservatif, domestiktir. Sezgileri kuvvetli, algıları gelişmiştir. Duygularını hızla kullanarak girişimci yönde hareket eder. Kendine ait bir dünyada yaşamaktan zevk alır. Sevdiği kişileri de bu dünyaya dahil ederek, korur, kollar, büyütür. Geçmişe, yaşanmış değerlere sahip çıkar, koleksiyoncu özellik gösterir.

Yengeç Ünlüleri: Sezen Aksu, Türkan Şoray, Reha Muhtar, Ali Poyrazoğlu

Olumlu özellikleri: Koruyucu, hassas, besleyen, büyüten, derin duygular duyan, sezgi sahibi, başkalarının ihtiyaçına duyarlıdır.

Olumsuz özellikleri: Duygusal konularda takıntılı, huzursuz, çabuk endişelenen, korkak, aşırı savunmacıdır.

En uyumlu olduğu burçlar: Akrep ve Balık.

En zorlandığı burçlar: Koç, Terazi ve Oğlak

Evlere göre etkileri:

1. Ev Yengeç’se: Kendisini ve sevdikleri koruma içgüdüsüyle her olaya biraz savunmacı yaklaşır. Ama harekete geçmekte geri kalmaz, duygusal özelliğini kullanarak aktif rol alır. Hassas, koruyan, kollayan, besleyen yönleri, anaç tavırları ön plandadır. Ailesine, geçmişine ve sahip olduğu değerlere sıkı sıkıya bağlı kalır.

2. Ev Yengeç’se: Parasal konularda maddi ihtiyaçlardan çok manevi ihtiyaçlara, duygusal isteklere değer verir. Bu yüzden bazen manasız harcamalarda bulunup bütçesini bozabilir. Bazen de tersine paraya daha duygusal değer verip, harcamaktan da kaçınabilir.

3. Ev Yengeç’se: Kendisini ifade etmekte daha çok duygusal davranır. O yüzden çevresi üzerinde ajitasyon uygulayabilir. Olayları dramatik biçimde aktarıp, sübjektif yorumlar katabilir. En iyi ifade ettikleri şey ise sevgidir. Yakınlarını ne kadar çok sevdiğini sık sık ifade eder.

4. Ev Yengeç’se: Aile, ebeveynler oldukça önem taşır. Geçmişlerinden, atalarından kalan değerlere fazlaca sahip çıkar. Aile yadigârı olan her şey özel önem taşır. Evlerinde onlara kalan bu değerleri korumak için, anaç tavırlar sergiler. Ebeveynlerine bile annelik eder.

5. Ev Yengeç’se: Hayatta sevdikleri şeyleri yapmak için arzu duyar. Sanatsal, yaratıcı konularda oldukça başarılıdır. Duygularını ortaya koymaktan mutlu olur. Çocukları çok sever, onlarla vakit geçirmeye, sorumluluklarını alıp büyütmeye bayılır.

6. Ev Yengeç’se: İnsanlara duygusal anlamda yardımcı olmak için ellerinden geleni yapar. Hatta bu uğurda kendi sağlıklarını riske bile sokar. Temizlik, düzen, hijyen, bakım için çeşitli şeyler yapabilir. Bu özelliğiyle hizmet ve sağlık içeren konularda çalışabilirler.

7. Ev Yengeç’se: İlk etkiyi, hareketi genelde karşıdan bekler. Ama yakınlık kurulduğu gibi ne kadar şefkatli, sıcak ve samimi olduklarını göstermekten kaçınmaz. Eşleri ya da partnerlerinden en çok bekledikleri şey sevilmek, ilgi gösterilmek, bakılmaktır. Aksi takdirde duygusal hezeyanlar yaşar.

8. Ev Yengeç’se: Kendisini geliştirmek için isteklidirler ve bu uğurda acı çekmekten de çekinmez. Üzüntülerini, sevinçsini derin, tutkulu bir şekilde yaşar. Sevgisini göstermekte zorlanıp, krizler yaşayabilir. İçinde annelik olan temalarda zorlanmalar, travmalar yaşamıştır. Duyguları incinse de vazgeçmez.

9. Ev Yengeç’se: Öğrenmek, değişmek, gelişmek, büyümek konusunda sabırsızdır. Kendisini maddi, manevi besleyen konularda hevesli ve fazlaca iyimser davranır. Yolculuklara çıkmak, hayatı deneyimlemek, yeni ufuklarla tanışmak konusunda duygusal davranır.

10. Ev Yengeç’se: İşi ve mesleği konusunda oldukça hassas ve duygusaldır. Bu özellikleri işine de yansıtır. Ne iş yaparsa yapsın, anaç figürler ön planda olacaktır. İş değişikliği çokça gündeme gelse de, toplumda duygusal tavırlarıyla sevilecektir. İnsanların iç dünyalarını paylaşmak için başvuracaktır.

11. Ev Yengeç’se: Özellikle arkadaşlar arasında sevilecek, duygusal birlikler kuracaktır. Çok farklı sosyal ortamlara girseler de her ortamda ilgi çekebilecektir. Özellikle kadınların olduğu ekiplerde, gruplarda, derneklerde görev almaktan hoşlanır.

12. Ev Yengeç’se: Duygularını ifade etmekten pek hoşlanmaz, sevgisini belli etmek istemez. Ne kadar hassas ve kırılgan olduğunu adeta gizlemek ister. Sevgisini de platonik yaşayabilir. Derin etkilerle bağlanır. Sevdiğini kaybetmekten korkar. Ama sezgileri çok gelişmiştir.