Güneş

image119

Tanımı: Astrolojik olarak herkesin çok iyi bildiği burç, Güneş’in içinde olduğu burçtur. Dünya’dan bakınca Güneş etrafımızda dönermiş gibi gözükür. Yıl boyunca yol aldığı bu yörünge üzerindeki takımyıldızlar çemberine Zodyak deriz. Biz doğduğumuzda Güneş Zodyak’ta hangi burçtaysa o burçtan olduğumuzu söyleriz. Güneş kişiliğimizi, egomuzu ifade eden özellikleri anlatır. Bulunduğu alanı aydınlattığı gibi, kişiliğimizin en renkli, canlı, yaratıcı yönlerini ortaya koyar.

Anahtar Kelimeler: Canlılık, karizma, ruh, yaratıcı enerji, parlayan iç benlik, yönetme içgüdüsü, yaratma dürtüsü, kendini gösterme isteğidir.

Olumlu özellikleri: Cömert, babacan, karizmatik, yaratıcı, yönlendirici

Olumsuz özellikleri: Gururlu, kibirli, kendini beğenen, bencil, despot

Burçlara göre etkileri:

Güneş Koç’taysa: Kendini enerjisiyle, hareketleriyle, fiziksel aktivitesiyle ortaya koymak ister. Oldukça cesur, korkusuz, erkeksi, merttir. Bazen fazla kişisel hareket edip, çocuksu davranabilir. Yenilmez bir savaşçıdır.

Güneş Boğa’daysa: Maddi şartlar, değerler ve parayla yakından ilgilenir. Sahip oldukları ve olmak istedikleriyle kendisini ve dünyayı tanımlar. Maddi konularda becerikli ve pratikken, başka konularda ise inatçı ve tembel olabilir.

Güneş İkizler’deyse: Neşeli, cıvıl, cıvıl, etrafına bilgi saçan bir haldedir. Her konuda, her şeyden azda olsa bilgisi vardır. Hemen mantık yürütür. Konuşmadığı zaman, düşünür, düşünmediği zaman gezinir. Sürekli hareket halindedir.

Güneş Yengeç’teyse: Sevmek, beslemek, büyütmek, korumak, annelik etmek için isteklidir. Ancak kendi dünyasına almak için ilk etapta savunmacı davranabilir. Çok hassas olduğundan çabuk alınır. Hemen kırılabilir.

Güneş Aslan’daysa: Kendisini ifade etme için başka bir şeye gerek duymaz. Sadece ben diyebilmekten oldukça mutlu olur. İnsanları altında çalışanları olarak görse de, cömertliğini ve babacanlığını esirgemez.

Güneş Başak’taysa: Detaylar, hizmet içeren konular, düzen, tertip için ince eleyip sık dokur. Mükemmel gözlem kabiliyetleriyle en ufak bir ayrıntıyı atlamaz. En verimli, yararlı hale getirmek için çok çalışıp, kendisini hasta edebilir.

Güneş Terazi’deyse: Denge, uyum, estetik arayışı ön plandadır. Her zaman bir zarafet, kibarlık içindedir. Tüm hareketlerinde hem kendi inde, hem de insanlara karşı ahenge önem verir. Çirkin, kaba, basit olan şeylere dayanamaz.

Güneş Akrep’teyse: İçinde kopan fırtınaları ortaya koymaz. Sürekli kendini değiştirmek için yer bitirir. Kıskançlık, şüphe içinde kendine zarar verebilir. Ama dışardan sabırlı, kararlı yapısını sergiler, insanları etkilemekte üstüne yoktur.

Güneş Yay’daysa: Her zaman iyimser, özgürlükçü davranır. Her şeyi denemek, macera yaşama ister. Hayattan çıkardığı dersleri ve ilgilendiği felsefeleri etrafına yaymaya bayılır. Geliştikçe olaylara bir üst boyuttan baktığını fark eder.

Güneş Oğlak’taysa: Kararlı, azimli yapısıyla kolay yorulmaz. Hedeflediği bir şeye ulaşmak için her şeyi bir malzeme olarak kullanır. Yapılandırma, inşa etme içgüdüsü çok yüksektir. Malzemeyi iyi kullanır.

Güneş Kova’ysa: Farklılığını ortaya koymakta zaman, zemin gibi dış etkenleri gözetmez. Toplum içinde birey olmanın, hayır demenin farkındadır. Özgürlükçü yapısıyla bazen isyankar ve tuhaf davranabilir.

Güneş Balık’taysa: Oldukça hassas yapıyla, adeta buluttan nem kapar. Romantik, naif ve kırılgandır. Sırça köşkte yaşar. Dış dünyada kolayca kaybolup dağılabilir. Mistik, şiirsel, uhrevi yönü gelişmiştir.

Evlere göre etkileri:

Güneş 1. Ev’deyse: Dikkat çekmek harekete geçer. Kendine aşırı güvendiğinden olmadık yere başını belaya sokabilir. Erkeksi, dominant yanlarını göstermekten çekinmez. Oldukça güvenilir, mert, açık sözlü ve içi dışı birdir.

Güneş 2. Ev’deyse: Maddi konular üzerine eğilmekten hoşlanır. Kendini en çok para kazanma ve harcama üzerinde gösterir. Maddi, manevi tüm kaynakları, kazançları yönetme konusunda oldukça başarılıdır. Finans ondan sorulur.

Güneş 3. Ev’deyse: Yaratıcı fikirleri, güzel sözleri, özenli konuşmalarıyla dikkat çeker. Bilgi almaya ve vermeye bayılır. Yakın çevresinde olanlardan haberdardır. Her türlü iletişim alanında başarılı olur. Ticaretten, alışverişten anlar.

Güneş 4. Ev’deyse: Evindeki ihtişamına özen gösterir. Sıradan yerlerde oturmak istemez. Ailesine, ebeveynlerine, atalarına karşı hayranlık duyar, onlara sahip çıkar, sayar, sever. Vatan sevgisi, çevre bilinci gelişmiştir.

Güneş 5. Ev’deyse: Oldukça yaratıcı, sanatçı ve zevkine düşkündür. Ne yaparsa yapsın alkış almak, takdir edilmek ister. Yaratıcılığını bu şekilde besler. Çocuklara, eğlenceye, spora karşı ayrı bir ilgisi vardır. Risk almaya, kumar oynamaya yatkındır.

Güneş 6. Ev’deyse: Çalıştıkça, detaylara indikçe kendini geliştirir, uzmanlaşır. En zor işlerin altından kendine has zanaatkar yöntemlerle kalkar. İnsanlara yardım etmek için yaratılmıştır. Hizmet etmekten, servis vermekten zevk duyar.

Güneş 7. Ev’deyse: Eşine, karşısındakilere kendinden fazla değer verir. Saygın kişilerle birlikte olmak, ortaklaşa hareket etmek ister. Yalnız başına kalmaktan hoşlanmaz. İlla bir partner, ortak ya da eşe ihtiyaç duyar.

Güneş 8. Ev’deyse: Başkalarının kaynaklarını yönetme konusunda uzmandır. Bir potada eriyen bilgilerden yararlanır. Gizli kalmış konuları, risk alarak gün ışığına çıkarır. Miras, nafaka, prim, sigorta gibi konularda aktivite gösterir.

Güneş 9. Ev’deyse: Din, inançlar, ruhsal ve psişik konularla uğraşır. İyi bir eğitim alıp, akademik kariyer yapabilir. Yurtdışı, yabancılar, farklı kültürlerle kaynaşır. Turizm, seyahat, ithalat, ihracat alanında çalışabilir.

Güneş 10. Ev’deyse: Mesleğinde yükselir, tanınır, şöhret kazanır. Büyük, küçük ne iş yaparsa yapsın o işin yönetimini ele alır. Oldukça organize, hedefe yönelik, inisiyatif sahibidir. Ünlü, büyük, önemli kişilerle beraber olur. Ne yaparsa hep göz önündedir.

Güneş 11. Ev’deyse: Arkadaşlıklar, dostluklar onun için çok önemlidir. Her zaman grubu yönlendiren, çekip, çeviren doğal bir liderdir. İnsanları, içinde bulunduğu sosyal çevreyi etkiler, saygınlık uyandırır.

Güneş 12. Ev’deyse: Genelde yalnızlığı tercih eder. Tek başına çalışmaktan, inzivada yaşamaktan hoşlanır. Göz önünde olsa bil kimsenin ulaşamadığı gizli bir noktası, sığınağı vardır. Zaman zaman burada ruhunun derinlerini dinlemeye çekilir.