Uranüs

image133

Tanımı: Uzun yüzyılların ardından 1781 yılında keşfedilen Uranüs sembolizmine uygun olarak sürpriz yaratmıştır. Babasına isyan eden Gök Tanrı Uranos’un etkilerini taşır. Mevcut düzeni yıkıp, yeni akımlar doğurup, kitleleri etkilemiştir. Kişisel bakıldığında ise bilincin evrimini, uyanışı, haykırışı, yüksek ve ani değişimi anlatır. İçerik olarak özgürlükçü, eşitlikçi, insan haklarına saygılı, hümanist, bilinçli, modern, teknolojik, bağımsız, bireysel oluşumları kapsar.

Anahtar Kelimeler: Toplumdan ayrılmak, birey olarak ortaya çıkmak, farklı, özgün yanları sergilemek, sürprizlere açık olmak, bağımsızlık ilan etmektir.

Olumlu özellikleri: Kâşif, mucit, özgür, özgün, orijinal, yenilikçi, teknolojik

Olumsuz özellikleri: Deli gibi, çarpıcı, marjinal, isyankar, fazla özgür

Burçlara göre etkileri:

Uranüs Koç’taysa: Girişim gücü, enerjisi insanları motive edici, harekete geçiricidir. Liderlik etmek için istekli hatta ısrarcıdır. Farklı fikirlerini eyleme geçirmek için sabırsızlanır.

Uranüs Boğa’daysa: Maddi konularda farklı yorumlamalara açıktır. Bir düzen içine girmekte zorlandığından çok kazanır ya da çok kaybeder. Huzur bulmakta zorlanır. Güvenlik ihtiyacı sürekli uyarıldığından rahat etmekte zorlanır.

Uranüs İkizler’deyse: Her türlü bilgiye meraklı, çabuk öğrenen, hemen farklı uygulamalar bulan bir yapıdadır. Bilim, teknoloji, modern alanlar ilgisini çeker. Kurcalamak, öğrenmek için sabırsızlanır.

Uranüs Yengeç’teyse: Duygusal dünyası hareketli, zaman zaman çalkantılıdır. Duygusal patlamalar, iniş çıkışlar yaşayabilir. Ailesi ve özgürlüğü arasında çatışabilir. Sonunda duygusal, hassas, ikna edici farklı bir çözüm geliştirir.

Uranüs Aslan’daysa: En büyük çıkışlarını egosal, yönetsel konular üzerine yapar. Kendini ifade etmek için farklı yöntemler, sıra dışı uygulamalar geliştirir. İnsanları üzerinde karizmatik bir etki bırakmak için farklı davranabilir.

Uranüs Başak’taysa: Yararlı olmak, hizmet etmek adına değişik uygulamalar yapar. En verimli şekli bulmak için daha detaylı çalışır. Gündelik uygulamalar, rutin işler üzerinde etkilidir. Zekası ve hüneriyle değişimi takip eder.

Uranüs Terazi’deyse: İlişkilerinde ne kadar karşı tarafı düşünse de bir anda beklenmedik çıkışlar yapıp, ilişkisini koparma noktasına getirir. Anlamak, diyalog kurmak konusunda istikrarsız davranır. Farklı sanatsal yönler geliştirir.

Uranüs Akrep’teyse: Tutkuyla bağlandığı ve aklına yazdıkları yazıp sabırla öç almayı beklediği konular üzerinde olmadık şeyleri yapabilir. Nerede ne yapacağı kestirilmese de gücünü sonuna kadar zerk edeceği kesindir.

Uranüs Yay’daysa: Değişiklik, özgürlük uğruna her şeyi yapabilir. Bağlanmamak, monoton yaşamamak için sürekli macera ve serüven içindedir. İnanç sistemini geliştirmek için farklı bakış yolları bulur.

Uranüs Oğlak’taysa: Özgün, farklı yönlerini tespit edip bir amaç uğruna kullanmak ister. Mucit yönleriyle, değişik konulardaki fikirleri inşa etmek için harekete geçer. Yolundan döndürmek isteyene karşı isyankardır.

Uranüs Kova’daysa: Kendine has mantığı, düşünce sistemi ve bilgi birikimiyle herkesin eşit ve özgür olduğunu savunur. Teknolojik konularda oldukça uzmandır. Farklılık onun için, olmazsa olmaz ama bir o kadar normal bir olgudur.

Uranüs Balık’taysa: Ruhsal yönü, hassas algıları sayesinde değişimin, sürprizlerin ayak sesleri iyi duyar. Çok çabuk etkilendiğinden hemen değişmiştir bile. İlham aldığı konularda çıkışlar yapıp, marjinal davranabilir.

Evlere göre etkileri:

Uranüs 1. Ev’deyse: Aklını, farklı, özgün yanlarını ortaya koymaktan çekinmez. Bir anı bir anına pek uymaz. Nerede ne yapacağı belli olmasa da bağımsızlık için mücadele edeceği kesindir. Sınırlanmaya dayanamaz.

Uranüs 2. Ev’deyse: Kazançların nasıl ve nereden geleceği, nereye gideceği belli olmaz. Sürpriz harcamalar için temkinli olmalıdır. Ama aynı şekilde farklı şeylerden para kazanma yeteneği gelişmiştir. Teknolojinin değerini bilir.

Uranüs 3. Ev’deyse: Fikirleriyle yakın çevresini aydınlatır. Buluşlar yapıp, kişisel farkını, zihinsel başarısını gösterir. Araştırma gerektiren konularda, iletişimde, bilgi ve belge transferinde oldukça başarılı olur.

Uranüs 4. Ev’deyse: Ailesi, ataları farklı, değişik hatta sıra dışı insanlardan oluşmuştur. Köklerinden gelen isyankar tavırlarla yaşadığı yeri, evini farklı dizayn etmek ister. Ailesiyle arasında kuraldışı şeyler cereyan etmiş olabilir.

Uranüs 5. Ev’deyse: Sevgi, aşk ve zevkler konusunda marjinal davranıp, bağlanmaktan kaçar. En çok özgür olmayı sevdiğinden her türlü riske girip, kuralları yıkabilir. Hatta bu asi tarafını sergilemekten çok hoşlanır.

Uranüs 6. Ev’deyse: Gündelik rutin hayatı yok denilecek kadar azdır. Bir günü bir gününe uysun, aynı detaylar arısında kalsın istemez. O yüzden kendine has yöntem ve metotlarla, herkese yararlı olacak icatlar peşinde koşar.

Uranüs 7. Ev’deyse: Evlilik hayatı, eşiyle ilişkisi sürprizler üzerine kuruludur. Toplumsal kuralların dışında evlilik gerçekleştirmekten, birlikte olmaktan rahatsız olmaz. Ani birliktelikler, yine aynı hızla sonlanabilir.

Uranüs 8. Ev’deyse: Doğaüstü, esrarengiz konuları yorumlamak için bilimsel yöntemleri kullanıp, farklı şeyler keşfedebilir. Ölüm, cinsellik gibi üstü kapalı gerçekleri zorlamaktan çekinmez. Risk almaktan korkmaz.

Uranüs 9. Ev’deyse: Kendine ait dünya görüşünü geliştirmek, felsefesini paylaşmak için hevesli ve heyecanlı davranır. Her daim idealleri uğruna başkaldırmak, yeni dünyalar keşfetmek ister. Macera, özgürlük ona aittir.

Uranüs 10. Ev’deyse: İşinde farklı yöntemleri, uygulamaları rahatlıkla kullanır. Ya herkesten farklı bir iş yapar, ya da işin içindeki farklı uygulamalarıyla sivrilir. Teknolojiyi, modern uygulamaları hayata geçirmek konusunda başarılıdır.

Uranüs 11. Ev’deyse: Sosyal amaçlar, gelecek planları için arkadaşlarını, içinde bulunduğu grupları etkiler, motive eder. İnsanlık için her türlü çıkış yapabilir. Hümanizm, idealler, gelecek, sosyal sorumluluk önem taşır.

Uranüs 12. Ev’deyse: Kimseyle paylaşmadığı iç dünyasında şimşek üstüne şimşek çakmaktadır. Sürekli arayış ve değişiklik içinde olması gerçeklerden uzaklaşma ihtimali taşır. Sezgilerinin yardımıyla huzursuzluğu aşabilir.