Venüs

image125

Tanımı: Dünya benzerliği yüzünden Dünya’nın kız kardeşi olarak tanınır. Mitoloji de güzelliği ve çekiciliği anlatan Bereket Tanrıçası Afrodit’le ilişkilendirilmiştir. Genel anlamda güzel, etkileyici, insana yakın gelen doğasıyla baştan çıkarıcı özellikleri sembolize eder. Kendine çeken, sevgi ve beğeni uyandıran duyguları anlatır. Sanatsal, estetik, değerli temaları da içinde bulundurur. Bu özellikleriyle barışçıl, uyuma yönelik, sosyal, beğeni uyandıran duyguları ifade eder.

Anahtar Kelimeler: Sanatsal, uyumlu, estetik, çekicili, kıymetli, değerli, sevgi uyandıran, aşık eden, zevkli, cazibelidir.

Olumlu özellikleri: Değer bilen, seven, arzuları karşılayan, sosyal

Olumsuz özellikleri: Açgözlü, aşırı zevk düşkünü, zevksiz

Burçlara göre etkileri:

Venüs Koç’taysa: Oldukça ateşli, tutkulu, aşkta girişkendir. Gözü hiçbir şeyi görmeyip fazla cesur davranır. Sevdiğini etkilemek için her türlü güç gösterirsinde bulunabilir. Özellikle hızlı, hareketli şeyleri sever.

Venüs Boğa’daysa: Güzel olan, değerli bulduğu her şeyi sever. Maddi güvenlik ihtiyacı gelişmiş olduğundan kolay tatmin olmaz. Ama sakin, kibar ve yumuşak hareket eder. Kıymetli olan şeyleri iyi bilir.

Venüs İkizler’deyse: Her şeyi ve herkesi hemen sever, ama çok etkileyip bağlanmaz. Aynı hızla kopar. İlişkilerinde iletişim ön plandadır. Bilgi taşıyan şeylere değer verir. Bazen ikilemler yaşasa da mantığıyla ilişkilerini sürdürür.

Venüs Yengeç’teyse: Sevgiden anladığı şefkat, koruma ve merhamettir. Sevdiklerine karşı doğal bir annelik içgüdüsü içine girer. Besleyip, koruyup büyütmekten hoşlanır. Fazla bağımlı ve düşkün olabilir.

Venüs Aslan’daysa: Kendi beğenilerini, zevkleri ortaya koymaktan hiç çekinmez. Aşk konusunda oldukça gururlu ve etkileyicidir. Eğlenmekten, zevk almaktan çok hoşlanır. İlişkilerini yönlendirmek, yönetmek ister.

Venüs Başak’taysa: Sevgiden anladığı yararlı olmak olduğu için zorluklar yaşar. Her zaman eleştirecek, düzeltecek bir yan bulabilir. Detaylara fazla gömüldüğünden zevk almayı unutur. Ama saygıda kusur etmediği de bir gerçektir.

Venüs Terazi’deyse: Cazibesini, çekiciliğini hem ön planda tutar, hem de yerili yerinde kullanır. Kaçanın kovalandığını iyi bilir, kur yapmaktan, flört etmekten hoşlanır. Herkesi seven ve sevilen, uyumlu, dengeli biridir.

Venüs Akrep’teyse: Değerlerine tutkuyla bağlıdır. Aşktan, sevgiden anladığı derin bir ihtiras ve paylaşımdır. Sevdiği kişiyle ölüme gitmeyi göze alır. Bir potada erimek, yeniden var olmak için risk almaktan zevk alır.

Venüs Yay’daysa: İyimser, heyecanlı bir şekilde ona değer katan, geliştiren her şeye karşı yakınlık duyar. Güzel yüzü, hoşgörü tavrıyla yabancılar, farklı insanlarla birliktelikler kurar. Başka dinlerden kişilerle ilgilenebilir.

Venüs Oğlak’taysa: Duygusal dünyasını pek belli etmek, zevklerini çok ortaya koymak istemez. Daha muhafazakar, gelenekçi bir ilişki anlayışı vardır. İlişkilerde kurallara ve sınırlara değer verir.

Venüs Kova’daysa: Sınır tanımayan bir şekilde, orijinal farklı olan her şeye hayranlık duyar. Sıradan kişilerle birlikte olsa da marjinal ilişkilere açıktır. Toplumun baskısından çok ilişkiden öğrendiğiyle ilgilenir.

Venüs Balık’taysa: Duygusal dünyası ilişkilerini o kadar yönetir ki, bazen fazlaca idealize ettiğinden hayal kırıklıkları yaşayabilir. Ama aşka aşık olduğu için bundan zevk alır. Son derece özverili, fedakar ve hassastır.

Evlere göre etkileri:

Venüs 1. Ev’deyse: Zevkini, kişisel değerlerini, güzelliğini ve kibarlığını sergilemekten çok hoşlanır. Kişiliğinin kibar, sanatçı ruhu taşıyan tarafı göze batar. her zaman ince, nazik, hoş ve iltifatkardır. İlişkilerden çok iyi anlar.

Venüs 2. Ev’deyse: Parasal değerler, manevi değerlerden daha ön plandadır. Bir şeyi sevmek, beğenmek için etiketine de bir göz atar. Bolluk, zenginlik anlayışı gelişmiştir. Basit ve ucuz şeylerden hoşlanmaz. Parasını iyi değerlendirir.

Venüs 3. Ev’deyse: En değer verdiği şey kendini güzel ifade etmek, iletişimin zarafet içinde kurmaktır. Kelimelerin gücüne ve sihrine inanır. Tatlı diliyle insanları etkiler. Ses güzelliği ve hitabetinin çekiciliğiyle sevilir.

Venüs 4. Ev’deyse: Ailesinin bıraktığı miras ve değerler önemlidir. Anne, baba, vatan, toprak sevgisi ön plandadır. Evinin rahatını, sıcaklığını, rahatlığını önemser. Dengeli ve huzurlu bir aile yaşantısıyla tanınmaktan zevk duyar.

Venüs 5. Ev’deyse: Neşeli, sımsıcak, coşkulu, her zaman eğlenmeye açıktır. Ancak fazla dozu fazla kaçırıp, aşk peşinde koşan, zevk düşkünü bir hale de gelebilir. Çocuksu tavrı, spontan yönüyle kendini affettirmeyi becerir.

Venüs 6. Ev’deyse: Çalışma koşulları ve iş yerinin en güzel şekilde olmasına özen gösterir. Her detayın kendine has bir güzelliği olsun ister. İnsanlara yardımcı olurken aynı kibarlık ve özen içindedir.

Venüs 7. Ev’deyse: Evliliği ve eşi ön plandadır. İlişkisinde yakaladığı uyum, denge ve sevgiyle başkalarına rakip olarak gösterilebilir. Aşk ve ilişki konusunda danışabilecek, arabuluculuk istenecek kişidir.

Venüs 8. Ev’deyse: İlişkisini korumak adına aldığı risklerden zarar görse de, tutkusunu, ihtirasını kaybetmez. Aşkını, değer verdiği şeyi elinden almak için ölümüne savaş vermek gerekir. Ancak bunun zararını görmezden gelebilir.

Venüs 9. Ev’deyse: İlahi aşı yakalamaya çalışan, her sevginin onu daha büyüğüne taşıdığını inanan yapısıyla oldukça iyimserdir. Zevklerini tatmin etmek konusunda abartılı davranabilir. Aşkın da özgürlük gibi sınırsız olduğunu savunur.

Venüs 10. Ev’deyse: Değer verdiği şeyler, beğenileri için sonuna kadar uğraşır, geri dönmez. İşinde, kariyerinde değerli olan her şey olmalıdır. Üstleri, yöneticileri tarafından sevilir ve beğenilir.

Venüs 11. Ev’deyse: Her türlü sosyal çevrede sevilir, aranır, sıcak ilişkileriyle gündeme gelir. Dostlarına çok değer verir, her fırsatta onlarla beraber olur. Yumuşak, nazik tavırlarıyla tam bir salon insanıdır.

Venüs 12. Ev’deyse: Aşkın bir sevgi anlayışıyla tüm evreni, herkesi ve her şeyi sever. Bu uğurda maddi, manevi tüm değerlerini feda edebilecek kadar iyilikseverdir. Tüm ilişkilerini olduğu kadar, aşkını da gizli yaşar.