Ezan Saatleri

Aylık Ezan Saatleri

Doğum saatini net bilmeyenler, ama ezana yakın doğduklarını bilenler için, ezan saatleri doğum saatini belirlemede en önemli yardımcı öğelerdir. Aşağıdaki tabloda "İstanbul'a göre ezan vakitleri"ni bulacaksınız. Bütün namaz saatleri verilen dakikalarda okunmaktadır. Ancak Sabah ezanı, Ramazan ayında İmsak vaktinde, diğer aylarda İmsak'tan yaklaşık 30, 45 dakika sonra okunmaktadır. Doğduğunuzda Ramazan ayı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tabloda yıllara göre farklılık yoktur; hangi yılda doğduğunuza bakmadan kullanabilirsiniz. Ancak yaz saatleri dahil edilmemiştir. Dahil etmek için tıklayarak "Yaz Saati Tablosu"nu kullanabilirsiniz.

Doğum yeriniz İstanbul dışındaysa, alttaki diğer tabloyu kullanarak, zaman farkını ekleyip ya da çıkararak, ezan saatlerinden yararlanarak doğduğunuz yere göre "doğum saatinizi" tesbit edebilirsiniz.

Örnek;

1. Ezana göre doğum saati bulunması: Örnek olarak, 25 Ağustos 1975 günü akşam ezanında Nevşehir'de doğmuş birini alalım. Kişi önce yukarıdaki ezan saatleri tablosuna bakar. Tablo 10 günlük aralıklarla düzenlendiği için, doğum tarihine en yakın değerleri kontrol eder. 20 Ağustos'ta akşam ezanı 19:05'de, 30 Ağustos'ta ise daha önce 18:49'da okunduğunu görür. Aradaki fark 16 dakikadır. 25 Ağustos için, bu farkın 2'ye bölüp, ortalaması 8 dakikayı bulur. Tablodan ezanın gittikçe daha erken okunduğunu gördüğü için, ilk tarih olarak aldığı 20 Ağustos ezan vaktinden çıkararak, 25 Ağustos için akşam ezanını 18:57 bulunur. Bu saat, İstanbul için ve yaz saati kontrol edilmemiş şekliyle, muhtemel doğum saatidir.

2. Yaz saati farkı kontrolü: Yaz saati tablosuna tıklayıp, baktığında, 1975'te 22 Mart'la 2 Kasım arasında, Ağustos ayını da içine alan şekilde, saatlerimizi 1 saat ileri aldığımızı görür. O yüzden saat 18:57'yi, saat 19:57 olarak alır. Bu saat, İstanbul'a göre, yaz saati kontrolü yapılmış haliyle muhtemel doğum saatidir.

3. İstanbul'a göre doğum yeri farkı bulunması: Kişi Niğde'de doğduğu için, aşağıdaki listeden illere göre zaman farklarını kontrol eder. Niğde İstanbul arası fark olan (-)23 dakikayı, son bulduğu saat olan 19:57'den, çıkararak, 25 Ağustos 1975 günü Nevşehir'deki akşam ezanının 19:34'te okunduğunu bulur. Bu saat kişinin muhtemel doğum saatidir.